Çalışma Saatlerimiz Pzt - Cum 9:00-19:00
Email Destek@Perpalaptopservis.com Bizi Arayın! +90-212-221-52-58
Çalışma Saatlerimiz Pzt - Cum 9:00-19:00
Email Destek@Perpalaptopservis.com Bizi Arayın! +90-212-221-52-58

Notebook Ekranı Karanlık

Notebook Ekranı Karanlık

Notebook Ekranınız Karanlık, Silik, Floresanı Çalışmıyorsa Aşağıdaki Parçalardan Kaynaklanabilir.

Notebook arızanızın tespiti servisimizde ücretsiz olarak yapıldıktan sonra size parça ve ücreti hakkında bilgilerek işlem yapılmaktadır.

 

LCD Ekran Data Kablosu : Anakartdan çıkan görüntü sinyalleri lcd ekrana lcd ekran data kablosu ile taşınır. Yukarıdaki 1-2-3 olarak işaretlenmiş bölümleri açıklayalım. 1: Lcd Ekran Data Kablosunun konnektörü anakarta bağlıdır.3: Lcd ekran data kablosu İnvertörün ihtiyaç duyduğu düşük akımı invertöre iletir. 2: Lcd ekran data kablosunun diğer konnektörü lcd ekrana bağlıdır.

 

 

 

 

 

 

İnvertör Kart : Bu kart çalışması için ihtiyaç duyduğu düşük akımı(3) lcd ekran data kablosundan temin ederek, lcd ekran ışık floresanın ihtiyaç duyduğu yüksek akımına(4) çevirir. Eğer invertör kartınız bozulmuşsa veya diğer bir değiş ile çalışmıyor ise ekran ışık floresanı çalışmayacak, dolayısıyla laptopı çalıştırdığınızda ekranda ışık olmadığı için simsiyah bir görüntü meydana gelecek, ekrandaki nesneler zor seçilir olacaktır.

 

 

Notebook Ekran  Floresanı : Ekran floresanı çalıştığında ekrana ışık gelmektedir dolayısıyla baktığınızda ekrandaki objeleri rahatlıkla görebilirsiniz. Notebook ekran ışık floresanları genelde lcd ekranlarının bir parçasıdır ve alt bölümde bulunurlar. Eğer laptop ekran floresanında bir arıza var ise lcd ekrandan sökmeniz gerekecektir.

 

 

Ekran Kapak Switchi : Ekran kapak switchleri lcd ekranının kapalı olduğunda ekrandakı ışığı kesmeyi açık olduğunda ise ekrandaki ışığın devam etmesini sağlayan bir nevi devre anahtarlarıdır. Bazı notebook modellerinde de ekran kapak switchi yerine manyetik aksam kullanılır. Laptop ekranını kapattığınızda anahtar aşağı doğru baskı yaparak ekrandaki ışığın kesilmesini sağlar. Eğer laptop ekranını açtığınızda ışık gelmiyorsa ilk olarak bu switchler kontrol etmenizde fayda var. Bazen kirden dolayı ekranı açsanız bile bu switchler içerde durarak ekrana ışık gelmesini engelleyebiliyorlar.